Leczenie nadpotliwości

Pocenie się jest naturalną funkcją. Organizm wydala nadmiar wody przy pomocy gruczołów potowych, aby zachować optymalną temperaturę ciała. To dlatego wyższa tendencja do pocenia się występuje naturalnie, kiedy w otoczeniu panuje wysoka temperatura lub kiedy człowiek wykonuje duży wysiłek fizyczny. Wówczas pot wydziela się tysiącami gruczołów potowych, które są rozsiane po całym ciele. Problem pojawia się, gdy proces ten odbywa się z nadmierną intensywnością lub w sytuacjach, w których normalnie nie powinno to mieć miejsca. Wtedy mowa o nadpotliwości. Jej leczenie może się odbywać różnymi metodami – w tym z obszaru medycyny estetycznej.

Cena zabiegu
od 1400
Czas trwania
od 15 (do 1h)
Umów się na wizytę
+48 607 705 607

Jakie są przyczyny nadpotliwości?

Pocenie można uznać za normalny objaw fizjologiczny, kiedy występuje jego zewnętrzna przyczyna "fizyczna". Chodzi przede wszystkim o wysoką temperaturę otoczenia (zwłaszcza powyżej 30 stopni Celsjusza), jak również o podwyższoną ciepłotę ciała, która jest wynikiem ćwiczeń czy intensywnej pracy fizycznej.

Gdy jednak Pacjent dostrzega kropelki potu spływające po ciele w chłodny, jesienny dzień lub podczas odpoczynku, może to być powodem do niepokoju. Wątpliwości może również budzić pojawianie się potu w nietypowych miejscach - tymi, gdzie można się go spodziewać najbardziej są m.in. pachy czy czoło. A skąd bierze się nadpotliwość? Przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane. Zasadniczo dzieli się je na:

 • pierwotne
  Mówi się o nich wówczas, kiedy powstanie nadpotliwości nie jest wynikiem żadnej choroby, ale specyficznych cech organizmu. Może być również wynikiem uwarunkowań genetycznych.
 • wtórne
  To problemy z termoregulacją organizmu, które są pochodną problemów zdrowotnych. Do najczęstszych jednostek chorobowych, z którymi łączona jest nadpotliwość, zalicza się: choroby hormonalne (m.in. nadczynność tarczycy), otyłość, cukrzycę (zwłaszcza przy hipoglikemii), infekcje bakteryjne i wirusowe (i związaną z nimi gorączkę), schorzenia nowotworowe, choroby nerek i układu moczowego czy menopauzę.

Z uwagi na tak szerokie spektrum przyczyn, dla których może się pojawić nadpotliwość, przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Pogłębiony wywiad połączony z badaniami - w tym krwi i moczu - pozwoli wstępnie ustalić powody, dla których występuje nadmierna potliwość i obrać odpowiedni kierunek działania.

Nadpotliwość: leczenie farmakologiczne, laserowe czy botoksem?

Ustalenie przyczyny, dla której występuje nadpotliwość dłoni czy nadpotliwość pach, to podstawa przy podejmowaniu decyzji co do kierunku planowanego leczenia.

Warto wiedzieć, że zwłaszcza w przypadku nadpotliwości, która jest objawem innej choroby, w pierwszej kolejności dąży się do wdrożenia leczenia przyczyny jej powstawania. Jej wyeliminowanie pozwala często zniwelować również problemy z poceniem się.

Innym kierunkiem działania jest stosowanie środków kosmetycznych, a więc antyperspirantów. Sprawdzają się doraźnie, kiedy w grę wchodzi leczenie nadpotliwości pach czy pachwin. Jednak jeżeli problem dotyczy całego ciała, ich aplikacja byłaby mało efektywna.

Kolejnym rozwiązaniem jest wdrożenie leczenia farmaceutycznego. Na rynku istnieją zarówno środki OTC, a więc dostępne bez recepty - często bazujące na naturalnych składnikach, takich jak szałwia - jak również te wydawane z przepisu lekarza.

Kiedy i ta metoda zawodzi albo Pacjent oczekuje bardziej długotrwałych rezultatów, sięga się po bardziej zaawansowane metody z obszaru medycyny estetycznej. Są uznawane za jeden z najskuteczniejszych sposobów na leczenie nadpotliwości.

W tym obszarze można wymienić przede wszystkim dwie metody - pierwsza to zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, druga - terapia z wykorzystaniem zaawansowanego lasera.

Umów się na wizytę

Leczenie nadmiernej potliwości botoksem - kiedy, jak i dla kogo?

Toksyna botulinowa jest powszechnie stosowana w kosmetologii i medycynie estetycznej z myślą o wygładzaniu zmarszczek i usuwaniu oznak starzenia. To jednak nie jedyna rola, w jakiej można wykorzystać botoks. Wstrzyknięcie jego niewielkiej dawki w miejsca na skórze, w których następuje szczególnie intensywne pocenie się, powoduje długotrwałe przerwanie przewodnictwa w nerwach gruczołów potowych. Efektem odnerwienia w tym obszarze jest de facto "wyłączenie" tych przewodów, którymi wydostawałby się pot z użycia.

W konsekwencji Pacjent odczuwa natychmiastową ulgę, a pocenie jest zablokowane na dłuższy okres. Warto wiedzieć, że:

 • leczenie nadpotliwości toksyną botulinową przynosi stosunkowo długotrwałe efekty – utrzymują się średnio od 4 do 6 miesięcy; po tym okresie następuje regeneracja neuronów gruczołów potowych,
 • terapię można powtarzać regularnie, dla uzyskania trwalszego rezultatu,
 • jest to metoda wysoce bezpieczna i mało inwazyjna - dlatego obecnie decyduje się na nią średnio od 80 do 90% Pacjentów, którzy zmagają się z problemem z nadmierną potliwością organizmu.

Przeciwwskazania zabiegu toksyną botulinową

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu mogą być: ciąża oraz okres karmienia, choroby autoimmunologiczne, choroby układu krążenia, jak również nowotwory czy przechodzenie kuracji antybiotykami w momencie chęci poddania się terapii botoksem.

Czas trwania zabiegu i rekonwalescencja po zabiegu toksyną botulinową

Sam zabieg trwa kilka-kilkanaście minut i wiąże się z delikatnym dyskomfortem. Po jego zakończeniu mogą wystąpić przejściowe objawy, takie jak między innymi miejscowa bolesność, obrzęk czy zaczerwienienie. Ustępują one jednak w krótkim czasie, a rezultaty przeprowadzonej terapii utrzymują się przez kilka miesięcy. Stąd też wynika popularność tej metody.

Laseroterapia - usuwanie gruczołów potowych

Nadal małoinwazyjną, ale i jeszcze bardziej trwałą metodą, jaką można przeprowadzić leczenie nadpotliwości, jest ta z wykorzystaniem lasera. Co istotne, w większości przypadków pozwala ona pozbyć się problemu nadpotliwości raz na zawsze. Nie ma potrzeby regularnego powtarzania zabiegów, aby pożądany efekt nadal się utrzymywał. Stąd też jest to rozwiązanie zalecane, kiedy:

 • potliwość dotyczy głównie określonych rejonów ciała - np. dłoni czy skroni,
 • wydzielanie potu jest bardzo intensywne, a leczenie farmakologiczne zawiodło,
 • Pacjent jest uczulony na toksynę botulinową,
 • problem wynika np. z uwarunkowań genetycznych lub ma inne pierwotne przyczyny, niepowiązane z żadnymi jednostkami chorobowymi.

Warto wiedzieć, że zabieg ten – podobnie jak opisany powyżej, z wykorzystaniem botoksu – jest poprzedzony wykonaniem pogłębionego wywiadu medycznego oraz badania. Lekarz przeprowadza m.in. tzw. test Minora, który pozwala jasno wskazać najbardziej newralgiczne obszary – a więc te, w których gruczoły potowe pracują z największą siłą. Pozwala to potwierdzić skalę problemu, a przede wszystkim wskazuje specjaliście, gdzie ma być zaaplikowany laser, aby uzyskać maksymalną efektywność.

Samo laserowe leczenie nadpotliwości jest jednorazowym zabiegiem, który – w zależności od wielkości partii ciała, jaka jest mu poddawana – trwa ok. 20-40 minut. Proces:

 • wymaga aplikacji światłowodu lasera w obrębie występowania problematycznych gruczołów potowych i wyemitowania wiązki światła o określonych parametrach,
 • prowadzi do trwałego uszkodzenia gruczołów potowych, a więc, de facto, do ich usunięcia - dzięki temu można mówić o trwałym efekcie leczenia nadpotliwości,
 • jest zazwyczaj przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, co niweluje dyskomfort Pacjenta.

Przeciwwskazania laseroterapii

Przeciwwskazaniami do zastosowania laseroterapii są m.in. cukrzyca, choroby nowotworowe czy zaburzenia pracy nerek.

Czas trwania zabiegu i rekonwalescencja po laseroterapii

Proces rekonwalescencji, w trakcie którego Pacjent może doświadczać bolesności, zaczerwienienia czy obrzęków, może wynieść od ok. 10 do 14 dni. Nie wiąże się on jednak z poważnymi uciążliwościami.

Aby dobrać najbardziej optymalną metodę walki z nadmiernym poceniem się, należy skonsultować się z lekarzem. Określenie przyczyn problemu i jego skali to pierwszy krok w stronę dobrania sposobu leczenia, które będzie bezpieczne, a jednocześnie pozwoli efektywnie pozbyć się dyskomfortu.

Chcesz uzyskać więcej informacji o innowacyjnych metodach walki z nadpotliwością? Umów się na konsultację w Klinice DiMedical.

Umów się na wizytę


  Zapoznałem się z informacjami o administratorze i przetwarzaniu danych

  Zadzwoń
  Skontaktuj się i umów wizytę

  +48 607 705 607

  Napisz wiadomość e-mail
  - odpowiemy na Twoje pytania

  kontakt@dimedical.pl