Plastyka powiek

Zmarszczki mogą być przyczyną wielu kompleksów. Jednym z problematycznych miejsc są górne i dolne powieki, gdzie zmiany skórne, wynikające z procesu starzenia się, są bardzo widoczne. Dlatego coraz więcej pań wybiera zabieg plastyki, który może przywrócić im młody wygląd.

Na czym polega plastyka powiek?

Skóra na powiekach górnych jest bardzo cienka. Ponadto jest podatna na rozciąganie, a jej pofałdowanie i nadmiar powoduje, że wyglądamy na zmęczone i znacznie starsze niż jesteśmy w rzeczywistości.

Opadające powieki górne są skutkiem wiotczenia tkanek. Obniżają się one nie tylko w okolicach oczu, ale także na czole i wokół brwi.

Z kolei wiotczenie skóry na powiekach dolnych powoduje powstawanie tzw. worków pod oczami, które jeszcze bardziej potęgują wrażenie zmęczenia. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, jednak pierwsze zmarszczki mogą zacząć się pojawiać już po ukończeniu 25. roku życia.

Cena zabiegu
800
Czas trwania
60 min
Umów się na wizytę
+48 607 705 607

Opadająca skóra na powiekach górnych to nie jedynie kwestia estetyki. Osoby borykające się z tym problemem często skarżą się na to, że ich oczy znacznie szybciej się męczą, dodatkowo stale odczuwana jest ich ciężkość. Mogą występować również bóle głowy, a nierzadko pole widzenia staje się ograniczone.

Blefaroplastyka polega na usunięciu nadmiaru skóry na powiekach i przywróceniu właściwego napięcia strukturom powięzionym. Umożliwia to wygładzenie zmarszczek, dzięki czemu zyskujemy świeże, odmłodzone spojrzenie. To precyzyjny zabieg chirurgiczny, wykonywany przez lekarza specjalistę zajmującego się chirurgią plastyczną.

Plastyka powiek górnych. Dlaczego skóra opada?

Powieki górne mogą opadać nie tylko ze względu na naturalny proces starzenia, który prowadzi do wiotczenia skóry. Decydują o tym również uwarunkowania genetyczne, czy sama budowa twarzy. Ponadto takiego efektu możemy spodziewać się w przypadku zaniku mięśnia dźwigacza lub spadku napięcia mięśnia powieki. Zdarza się także, że lifting powiek jest wykonywany u osób, u których doszło do uszkodzenia nerwów, np. w wyniku choroby nowotworowej.

Powieki dolne mogą opadać z powodu pracy przy niewłaściwym oświetleniu, w tym - przy długotrwałym siedzeniu przed monitorem komputera. Przyczynia się do tego też noszenie nieprawidłowo dobranych szkieł kontaktowych. Wiotczenie skóry w tym obszarze oczu ma miejsce również w sytuacji, gdy dochodzi do obrzęku tkanki wywołanego zastojem limfy, bądź zmniejszeniem elastyczności tarczki. Bywa, że ten problem wiąże się bezpośrednio z uwarunkowaniem genetycznym – niektóre osoby już od urodzenia mają bardziej pogłębioną dolinę łez.

Umów się na wizytę

Blefaroplastyka – jak przygotować się do zabiegu?

Jeśli opadająca, pomarszczona skóra wokół oczu staje się dla nas przyczyną obniżenia samooceny, to zdecydowanie powinniśmy się zastanowić nad wykonaniem takiego zabiegu. Podniesienie powiek nie jest zabiegiem inwazyjnym, a może znacznie wpłynąć na wygląd i zminimalizować kompleksy, niejednokrotnie mające wpływ na codzienne samopoczucie. Wykonuje się je zarówno osobno, jak i przy wykorzystaniu liftingu całej twarzy lub podniesienia brwi.

Szczególnym wskazaniem do wykonania zabiegu jest moment, w którym nadmiar skóry na powiekach zaczyna uniemożliwiać normalne widzenie lub znacząco ogranicza jego pole. Zdarza się, że pacjenci mają problem z noszeniem okularów korekcyjnych czy soczewek, a ich pole widzenia ulega zniekształceniu. Dysfunkcja ta może to doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji, np. podczas prowadzenia samochodu.

Pierwszym etapem jest konsultacja lekarska, podczas której nie tylko zostaje ustalony termin zabiegu, ale także szczegółowo omawiane są zalecenia, jakich pacjent musi się trzymać w okresie przed wykonaniem operacji plastycznej. Na dwa tygodnie przed i po zabiegu trzeba zrezygnować z palenia papierosów. Dym tytoniowy i nikotyna mogą opóźnić gojenie się ran, wobec tego plastyka powiek górnych nie zakończy się z takim rezultatem, jakiego oczekujemy.

Zabiegi polegające na usunięciu nadmiaru skóry nie są wykonywane u kobiet w ciąży i karmiących mam. Przeciwwskazaniem jest także trwająca menstruacja, infekcja, bądź antybiotykoterapia.

Operacja plastyczna może zostać wykluczona w przypadku cukrzycy, nadciśnienia, nadczynności tarczycy, chorób serca czy choroby Gravesa-Basedova.

Każda osoba, która chce się poddać korekcie powiek, musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko WZW typu B. Oczywiście przed przystąpieniem do zabiegu niezbędne jest wykonanie kilku badań: moczu, morfologii krwi, wskaźników krzepnięcia krwi, poziomu glukozy i poziomu elektrolitów Na oraz K. Badania zazwyczaj pomagają w określeniu przyczyny nieestetycznych zmian na powiekach, a w związku z tym – również w dokładnym omówieniu procedury oraz spodziewanego efektu.

Opadające powieki – zabieg. Jak przebiega operacja?

Zanim przejdziemy na salę operacyjną, konieczne jest wykonanie szczegółowej dokumentacji w postaci fotografii oraz rysunku na skórze pacjenta.

Ponieważ zabieg jest przeprowadzany przy znieczuleniu miejscowym poprzez iniekcję lub krótkim znieczuleniu ogólnym, nie odczuwamy żadnego bólu. W zależności od tego, czy wykonywana jest korekta powiek dolnych czy górnych, cały proces wygląda nieco inaczej.

Zabiegi chirurgii w zakresie opadających powiek górnych obejmują nacięcie w miejscu naturalnego załamania na powiece. Później nadmiar skóry musi zostać usunięty. Podczas tego etapu zostaje odsłonięty mięsień okrężny oka, który następnie wymaga obkurczenia wykonanego radioskalpelem lub laserem. Jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz dodatkowo usuwa zbędną tkankę tłuszczową, tzw. przepuklinę tłuszczową.

Plastyka powiek dolnych również rozpoczyna się nacięciem, jednak w tym przypadku zostaje ono wykonane pod brzegiem rzęs. Czasem jest też stosowana metoda niewymagająca nacięcia, opierająca się na dostępie przezspojówkowym. Następnie chirurg odpreparowuje zwiotczałą skórę do dolnej części oczodołu. Gdy jest to konieczne, nacina przegrodę oczodołową, przesuwając nagromadzoną tkankę tłuszczową w taki sposób, by zlikwidować nieestetyczne worki. Później następuje już wycięcie nadmiaru wiotkiej skóry.

W obu przypadkach rana pacjenta wymaga oczywiście szycia, które wykonuje się przy pomocy bardzo cienkich nici. W zależności od budowy oka i innych czynników, cała operacja trwa od 45 minut do maksymalnie 2 godzin. Zatem, mimo wymaganej precyzji, jest to zabieg bardzo szybki.

Plastyka powiek – rekonwalescencja i efekty

Ponieważ blefaroplastyka odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, pacjent nie odczuwa bólu. Gdy znieczulenie przestaje działać, pojawia się z reguły uczucie szczypania, odrętwienia czy ściągnięcia skóry. Jednak nie jest ono zbyt uciążliwe. Bywa, że występują drobne problemy z widzeniem (np. nieco zamazany obraz). Proces gojenia może wyglądać inaczej dla każdej powieki.

Przez kilka dni u pacjenta widoczne jest zasinienie skóry, opuchlizna oraz obrzęk – jest to całkowicie normalne. Wszystkie te zmiany znikają samoczynnie. By nieco zminimalizować zaczerwienienie, można w pierwszych dniach po operacji stosować zimne okłady, które przyniosą dużą ulgę. Kiedy następuje zdjęcie szwów? Jest to ustalane indywidualnie z lekarzem, jednak zazwyczaj po kilku dobach od momentu wykonania zabiegu.

Takie zabiegi jak plastyka powiek górnych czy dolnych wymagają, oczywiście, od pacjenta stosowania się do kilku zasad już po odbytej operacji. W teorii niemal od razu po wyjściu ze szpitala można swobodnie wrócić do codziennych zajęć, jednak zdecydowanie zaleca się unikanie wysiłku fizycznego przez co najmniej kilka tygodni. Ma to na celu ograniczenie ryzyka urazu, który mógłby zakłócić proces gojenia. Do czasu, kiedy nastąpi zdjęcie szwów, najlepiej dać oczom odpocząć, dlatego należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych lub nakładania makijażu. W pierwszym tygodniu nie wolno także palić papierosów, ani spożywać alkoholu.

W okresie rekonwalescencji stanowczo zabronione jest korzystanie z sauny oraz solarium. Zdecydowanie należy zrezygnować z opalania na słońcu, dlatego przy każdym wyjściu z domu dobrze jest chronić oczy poprzez zakładanie okularów przeciwsłonecznych.

Udana operacja powiek nie wymaga stosowania specjalnych leków. Po zdjęciu szwów trzeba jedynie codziennie przemywać oczy i stosować przepisane przez lekarza krople.

Pełen efekt, jaki daje plastyka powiek, jest widoczny po około miesiącu – wówczas znika również resztka opuchlizny. Spojrzenie jest czyste, a nasza twarz wygląda świeżo i młodo. Taki rezultat utrzymuje się przez 10-20 lat, w zależności od osoby. Zabieg można powtórzyć, jednak nie można go wykonać więcej niż dwa razy w życiu.

Czy plastyka wiąże się z powikłaniami? Stopień zaawansowania medycyny w połączeniu z odpowiednim przygotowaniem do operacji zmniejszy ryzyko ich wystąpienia. Zdarzają się jednak reakcje alergiczne, infekcje, nadwrażliwość na światło, łzawienie lub suchość oka.

Odnotowane były sporadyczne przypadki wywinięcia powieki lub zaburzenia jej zamykania. Jeśli jednak te objawy nie ustąpią po upływie około czterech tygodni, konieczny jest zabieg korygujący.

Plastyka powiek – cena

Plastyka powiek górnych i dolnych nie należy do najtańszych operacji. Ceny są ustalane indywidualnie; zazwyczaj pojedyncza korekta kosztuje od 3000 do 5000 zł.

Umów się na wizytę


  Zapoznałem się z informacjami o administratorze i przetwarzaniu danych

  Zadzwoń
  Skontaktuj się i umów wizytę

  +48 607 705 607

  Napisz wiadomość e-mail
  - odpowiemy na Twoje pytania

  kontakt@dimedical.pl