Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych

Z biegiem lat skóra traci swoją jędrność i elastyczność. Zmniejszająca się ilość kolagenu i spadające nawilżenie prowadzi do powstawania zmarszczek. Jednym z najwcześniejszych objawów starzenia się skóry, poza tzw. kurzymi łapkami, jest powstawanie bruzd nosowo wargowych. Mogą się pojawiać już nawet ok. 25. roku życia i stopniowo się pogłębiać. Jako że prezentują się nieestetycznie, a przy okazji sprzyjają osiadaniu makijażu we wgłębieniu, wiele osób decyduje się na skorzystanie z zabiegów, które pozwalają je zniwelować. Z pomocą przychodzi nie tylko chirurgia plastyczna. Również medycyna estetyczna ma wiele do zaoferowania w tym zakresie - pozwalając bezpiecznie, sprawnie i małoinwazyjnie zniwelować ten problem. Zabiegi związane z wypełnianiem bruzd nosowo wargowych można wykonać w Klinice Medycyny Estetycznej DiMedical. Dowiedz się więcej na ten temat.

Cena zabiegu
od 700
Czas trwania
od 10 min
Umów się na wizytę
+48 607 705 607

Co sprawia, że pojawiają się bruzdy nosowo-wargowe?

Bezpośrednią przyczyną pojawiania się bruzd w otoczeniu nosa i warg jest utrata gęstości skóry, która jest wynikiem zmniejszenia się ilości kolagenu. Jednak momentu, w którym może to nastąpić, nie sposób jednoznacznie wskazać. Powstawanie takich zmian, jak również stopień ich intensywności są uzależnione m.in. od:

 • indywidualnych uwarunkowań genetycznych,
 • prowadzonego stylu życia – w tym sposobu odżywiania się, nawadniania organizmu, klimatu czy specyfiki pracy zawodowej,
 • masy ciała – jej nagła utrata może również spowodować pojawienie się widocznych zmarszczek,
 • ekspresji twarzy - im bardziej wyrazista i dynamiczna mimika, tym większa podatność na powstawanie zmarszczek i wgłębień,
 • sposobu pielęgnacji skóry.

Niemniej jednak, kiedy już pojawią się niedoskonałości, które wskazują na starzenie się skóry, stosowanie kosmetycznych środków pielęgnacyjnych może być niewystarczające do osiągnięcia widocznej i długotrwałej poprawy. Wówczas pacjenci odwołują się do zaawansowanych metod leczenia z obszaru anti-aging.

Jakie są sposoby na wypełnianie bruzd nosowo wargowych?

Chcąc pozbyć się zmarszczek w środkowej części ciała, pacjent może zdecydować się na skorzystanie z szeregu metod walki z nimi. Mogą to być zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, jednak trzeba pamiętać, że zazwyczaj wymagają one długiej rekonwalescencji i są dość inwazyjne. Dlatego coraz częściej sięga się po rozwiązania, jakie oferuje medycyna estetyczna. Wśród chętnie wybieranych znajdują się:

 • lifting twarzy,
 • mezoterapia z wykorzystaniem dermapenu,
 • laser frakcyjny.

Jednak najpopularniejsze są zabiegi, które wykorzystują kwas hialuronowy, jak również te z wykorzystaniem nici liftingujących.

Umów się na wizytę

Wypełnianie zmarszczek nosowo wargowych kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to naturalna substancja, którą produkuje ludzki organizm. Występuje w tkance łącznej. Z uwagi na to, wykorzystany w zabiegach estetycznych, jest zazwyczaj dobrze przyjmowany, a ryzyko powikłań po jego zastosowaniu jest znikome. Ponadto substancja ta, wstrzyknięta w roli wypełnienia, stymuluje produkcję kolagenu, wzmacniając naturalne zdolności regeneracyjne skóry.

Właśnie dlatego kwas hialuronowy jest tak często wykorzystywany podczas wypełniania zmarszczek w środkowej części skóry. To efektywny sposób na uzyskanie szybkich, a zarazem długotrwałych i dobrze widocznych efektów estetycznych.

Kiedy warto zastosować kwas hialuronowy?

Wskazaniami do zabiegu z wypełniania bruzd nosowo wargowych kwasem są m.in.:

 • spłycenie zmarszczek w tym obszarze twarzy,
 • tzw. "zmarszczki marionetki", a więc poniżej kącika ust,
 • wyraźnie zaznaczona "dolina łez",
 • wyraźna "lwia bruzda" lub zagłębienia na czole,
 • chęć przywrócenia utraconej objętości i jędrności policzków.

Jak zatem widać, spectrum zastosowań tej metody jest szerokie. Warto przy tym pamiętać, że wypełnienie z wykorzystaniem kwasu hialuronowego sprawdza się zarówno w przypadku płytkich, jak i głębszych zmarszczek. Co jednak oczywiste różny będzie czas utrzymania się pożądanego efektu.

Ile utrzymają się efekty kwasu hialuronowego na bruzdach?

Czas, przez jaki skóra po wykonaniu zabiegu wypełniania pozostanie estetycznie gładka, jest uzależniony od wielu czynników. Zasadniczo wynosi on ok. 4-12 miesięcy. Jednak to, jak długo rezultaty przetrwają u konkretnego pacjenta, jest uzależnione m.in. od takich kwestii jak:

 • skala i głębokość zmian, które wymagały wykonania wypełnienia – płytkie i powierzchniowe zmarszczki mogą zostać spłycone nawet na dłużej niż rok, zaś te naprawdę głębokie wymagać szybszego powtórzenia zabiegu,
 • indywidualnych uwarunkowań pacjenta – m.in. związanych z genetyką i stylem życia,
 • metoda, jaką zostało wykonane wypełnienie z wykorzystaniem kwasu hialuronowego,
 • głębokości, na jaką został wstrzyknięty kwas hialuronowy.

Kiedy zmiany ponownie staną się widoczne, zabieg wypełnienia można powtórzyć, aby ponownie przywrócić skórze młody i promienny wygląd.

Jakie są metody wykonywania wypełnień z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?

Nowoczesna estetyczna medycyna oferuje szereg możliwości związanych z aplikacją substancji wypełniających. Odpowiednią dobiera zawsze lekarz – po przeanalizowaniu specyfiki problemów i potrzeb konkretnego pacjenta.

Najważniejsze z nich to:

 • metoda punktowa – jest wykorzystywana wówczas, gdy bruzdy dopiero zaczynają się tworzyć, a zmiany są płytkie. Wówczas depozyt materiału wypełniającego jest niewielki, jednak jego precyzyjne umieszczenie w skórze wymaga wykonania większej liczby niewielkich nakłuć powierzchniowych;
 • metoda tunelowa – przy jej wykorzystaniu również wypełnia się płytsze zmiany, stosując nieco większy depozyt hialuronowego kwasu (ok. 0,05 ml). Jest on wprowadzany pod skórę przy jej lekkim rozciągnięciu. Zmarszczki są nakłuwane na końcach, a następnie tunelowane podskórnie metodą liniową;
 • metoda punktowa połączona z kompresyjną polega na tym, że przed wykonaniem iniekcji lekarz chwyta bruzdę przy pomocy chwytu obcęgowego, aby zwiększyć jej napięcie;
 • metoda kolumnowa – stosowana przy głębokich bruzdach i pozwala na wstrzyknięcie depozytu na maksymalną głębokość, aż do dotarcia do skóry właściwej.

Jak przebiega wypełnienie bruzd tą metodą krok po kroku?

Wykonanie zabiegu jest poprzedzone konsultacją z lekarzem specjalistą. Ekspert przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i dokonuje oględzin zmarszczek na twarzy. Po uzyskaniu niezbędnych informacji omawia z pacjentem możliwości pozbycia się nieestetycznych zmian, wskazując na najkorzystniejsze metody. Na tym etapie są również wykluczane ewentualne przeciwwskazania do poddaniu się tej formy zabiegu z zakresu anti-aging. Warto wiedzieć, że są nimi np. ciąża, okres karmienia piersią, wiek poniżej 18 lat, choroba autoimmunologiczna, skłonność do blizn przerostowych, infekcje skóry na obszarach, które mają zostać poddane wypełnianiu.

Lekarz wyznacza również dogodny dla pacjenta termin wykonania samego zabiegu. Choć podejście do niego nie wymaga żadnych konkretnych przygotowań, należy zarezerwować sobie na niego czas oraz pamiętać, że przez jakiś czas po zakończeniu może być odczuwalny dyskomfort.

A jak wygląda sama procedura?

 1. W pierwszej kolejności lekarz usuwa makijaż z twarzy pacjenta – dlatego zaleca się przybycie do gabinetu bez wykonanego make-upu. Uniemożliwia on przeprowadzenie zabiegu, a równocześnie byłby zagrożeniem higienicznym.
 2. Obszar, który będzie poddany iniekcji jest dezynfekowany – tak, aby na skórze nie znajdowały się żadne bakterie ani inne drobnoustroje, które mogłyby prowadzić do powstawania infekcji.
 3. Lekarz aplikuje na skórę pacjenta krem znieczulający miejscowo. Zapobiega on odczuwaniu bolesności podczas wykonania poszczególnych nakłuć.
 4. Kiedy znieczulenie zacznie działać, specjalista rozpoczyna iniekcje, wykonując je zgodnie z przyjętą metodą wykonania zabiegu. Proces ten trwa od kilku do maksymalnie kilkunastu minut.
 5. Kiedy kwas hialuronowy znajdzie się na miejscu, lekarz wykonuje delikatny masaż obszaru zmarszczki nosowo-wargowej, aby doprowadzić do równomiernego rozprowadzenia materiału, a jednocześnie uśmierzyć ewentualne dolegliwości bólowe.
 6. Ostatni etap to schłodzenie obszaru poddanemu zabiegowi - tak, aby zmniejszyć ryzyko powstania opuchlizny.

Efekty wykonania wypełnienia widać niemal natychmiast – kwas hialuronowy od razu spłyca wielkość bruzdy. Jednak kompletne rezultaty pojawiają się po kilku dniach-tygodniach od dokonania iniekcji. Tyle (w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta) trwa okres rekonwalescencji.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może niemal od razu wrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Trzeba mieć jednak na uwadze, że skóra może być delikatnie podrażniona i opuchnięta. Mogą się także pojawić nieznaczne dolegliwości bólowe (wszystko jest uzależnione od indywidualnych uwarunkowań pacjenta).

Czas rekonwalescencji po zabiegu wynosi od kilku dni do kilku tygodni. W tym czasie należy się powstrzymać od:

 • intensywnych treningów sportowych,
 • nadmiernego uciskania obszaru, który został poddany zabiegowi,
 • wizyt na saunie i solarium.

Warto również delikatnie schładzać strefę, gdzie zostało wykonane wypełnienie i powstrzymać się od wykonywania makijażu.

Lekarz zaleci również konsultację kontrolną – tak, aby ocenić rezultaty przeprowadzonego zabiegu.

Wypełnianie bruzd nosowo wargowych – zabieg nićmi liftingującymi

Inną możliwością, jaką daje medycyna estetyczna, jest zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących. Są one wykonane z włókien polidioksanu – niezwykle wytrzymałych, co pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty. Wprowadzenie takiej nici ma na celu wzmocnienie obszaru wykonania zabiegu oraz stymulację naturalnego wytwarzania kolagenu przez organizm. Dlatego lekarz może podjąć decyzję o wykorzystanie właśnie tej metody.

Jak wygląda taki zabieg?

Zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących jest mało inwazyjny - nie pozostanie po nim blizna ani widoczne nacięcie. Pod skórę wprowadza się bezbarwne, elastyczne i niewidoczne nici, które są biowchłanialne, co oznacza, że po jakimś czasie samoistnie się rozpuszczają. To specyficzne rusztowanie stymuluje wytwarzanie kolagenu i elastyczny, co powoduje długotrwałe wygładzenie obszaru.

Ile utrzymują się efekty?

Rezultaty tego zabiegu są bardzo długotrwałe - mogą się utrzymać nawet do 2-3 lat. Dlatego jest on wybierany zwłaszcza wówczas, gdy zachodzi konieczność wypełnienia bardzo głębokich i widocznych wgłębień.

Jak wygląda przygotowanie i rekonwalescencja?

Przed zabiegiem przeprowadzana jest wstępna kwalifikacja lekarska i wyznaczany jest termin jego wykonania. Warto przyjść na zabieg bez makijażu. Po jego przeprowadzeniu mogą się pojawić lekkie zasinienia na skórze - utrzymują się od 3 do 7 dniu. Należy też spodziewać się zaczerwienienia. Pełne rezultaty są widoczne po ok. 2-4 tygodniach.

Aby wybrać odpowiednią metodę wypełnienia bruzdy nosowo wargowej, umów się na konsultację w DiMedical.

Umów się na wizytę


  Zapoznałem się z informacjami o administratorze i przetwarzaniu danych

  Zadzwoń
  Skontaktuj się i umów wizytę

  +48 607 705 607

  Napisz wiadomość e-mail
  - odpowiemy na Twoje pytania

  kontakt@dimedical.pl